قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

روحانی در گفتگو باشبکه تلویزیونی ان. بی .سی آمریکا

رئیس‌جمهور در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی ان.بی.سی آمریکا تاکید کرد که برنامه‌ای برای دیدار با ترامپ ندارد و اساساً رئیس‌جمهور آمریکا شرایطی را بوجود نیاورده که فضای چنین دیداری ایجاد شود.

به گزارش پایگاه خبری رودر رونیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در این گفت‌وگو و در پاسخ این پرسش که “آیا در نیویورک دیداری بین شما و ترامپ انجام می‌گیرد؟” گفت: برنامه‌ای برای دیدار نداریم. اگر کسی علاقه به مذاکره ، گفت‌وگو و پیشرفت در روابط دارد، از حربه تحریم و تهدید استفاده نمی‌کند. زمانی که دولتی همه توان خود را علیه دولت دیگر به‌کار می‌گیرد، معنایش این است که اراده لازم برای حل و فصل مسائل ندارد.

خبرنگار شبکه تلویزیونی ان.بی.سی از رئیس‌جمهور سؤال کرد: تمایل دارید چه چارچوب و شرایطی از طرف آمریکا مشاهده کنید تا زمینه چنین جلسه‌ای فراهم و گفتگوها آغاز شود؟

رئیس‌جمهور گفت: آمریکا ابتدا باید همان پلی را که با تهدید ، تحریم و خروج از برجام تخریب کرده بسازد تا ما به شرایط اول برگردیم تا به این ترتیب فضای مناسبی ایجاد شود و دو کشور بتوانند برای آینده خودشان برنامه‌ریزی بکنند.

روحانی در پاسخ این سؤال که چرا ایران به رغم خروج آمریکا از برجام همچنان در این توافق باقی ماند، اظهارداشت: امید آمریکا این بود که با خروج این کشور از برجام ، بلافاصله ما هم خارج شویم تا موضوع به شورای امنیت ارجاع داده شود و در ادامه راه، از طریق سازمان ملل ایران تحریم شود، اما پیش‌بینی‌های آقای ترامپ درست از آب در نیامد.

رئیس‌جمهور افزود: آمریکا بر خلاف مقررات بین‌المللی از برجام خارج شد و قطعنامه لازم الاجرا ۲۲۳۱ شورای امنیت را زیر پا گذاشت اما ما تا زمانی که منافع کشور در برجام توسط ۵ کشور باقیمانده تأمین شود، در برجام خواهیم ماند.

روحانی گفت: یک قرارداد یکطرفه که معنا ندارد، اگر قراردادی باشد که ما محدودیت‌ها را بپذیریم، معنایش این است که از امتیازات آن قرارداد هم بهره‌مند شویم. بنابراین ماندن ما در برجام منوط به این است که پنج کشور باقیمانده به تعهدات خودشان عمل کنند.

رئیس‌جمهور در پاسخ سؤالی درباره میزان اثرگذاری تحریم ها بر اقتصاد کشور اظهار کرد: تحریم از یکسو  فشار به مردم کشور ما بوده ولی از سوی دیگر زمینه صادرات بهتر شده است و تولید ملی ما هم در بسیاری از زمینه‌ها حرکت بسیار خوبی را در دوران تحریم شروع کرده است. همه تلاش آمریکا بر این است که مقررات تجارت بین‌المللی را زیر پا بگذارد و به کشورهای دیگر و شرکت‌ها فشار وارد کند که آنها برخلاف مقررات بین‌المللی با ایران رابطه نداشته باشند.

روحانی گفت: در واقع یک زورآزمایی بزرگ بین همه طرفداران صلح و ثبات در منطقه با آقای ترامپ است. همه کشورهای دیگر در منطقه ما به جز یکی دو کشور، در سطح جهان کار ترامپ را نمی‌پسندند و معتقدند برجام به نفع منطقه و جهان است، پس تلاش ایران یک تلاش دسته جمعی است. ما تنها نیستیم بسیاری از کشورها با ما موافقند و امیدواریم با کمک کشورهای دوست‌مان به راحتی از این مسیر عبور کنیم و در نهایت آمریکا احساس کند و بفهمد در این راه تنهاست و از لحاظ سیاسی، اخلاقی و از لحاظ حقوقی ضرر کرده است.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: شرکای اروپایی ما و متحدین آمریکا در اروپا، با صراحت اعلام کردند که با کار ترامپ مخالفند و می‌خواهند در برجام بمانند و همواره ما را تشویق کردند که در برجام بمانیم. در همان روزهای اولیه‌ای که ترامپ از این توافق خارج شد یکی از رهبران اروپا با من تلفنی صحبت کرد و از من خواست که مهلت لازم را به اروپا بدهیم برای اینکه آنها بتوانند اقدامات لازم را برای حفظ این توافق انجام دهند. آنچه می‌بینم اراده ۵ کشور دیگر و اتحادیه اروپا بر این است که این توافق باقی بماند، این ما نیستیم که بین آمریکا و دیگران فاصله انداختیم این رفتار نادرست خود آقای ترامپ است که این فاصله را به وجود آورده است و اگر به این رفتار نادرست خودش ادامه دهد حتماً فاصله‌ها بیشتر خواهد شد.

از روحانی سؤال شد: دومین دور تحریمات در اوایل ماه نوامبر شروع می‌شود و ایالات متحده به طور روشن گفته که می‌خواهد صادرات نفتی شما را به صفر برساند، آیا معتقدید که چنین چیزی اتفاق خواهد افتاد و چگونه چنین چیزی را می‌بینید.

رئیس‌جمهور گفت: اولاً آمریکا در عمل آنچه در نوامبر باید انجام بدهد، پیشاپیش انجام داده است. یعنی در همین سپتامبر فشارهای خودش را به همه کشورهای خریدار نفت ما وارد کرده است. بنابراین ظاهرش این است که نوامبر نرسیده است ولی در واقع در ماه سپتامبر آنچه بنا بود در نوامبر عمل شود، عمل شده است. آمریکا قادر نیست صدور نفت ما را به صفر برساند این کار امکان‌پذیر نیست و این ادعای توخالی و پوچی است که آمریکا انجام می‌دهد. در نهایت در این مسیر ممکن است فشارهایی بر ما وارد شود، اما آمریکا حتماً به اهدافش نمی‌رسد.

وی در پاسخ این سؤال که “بعضی از صحبت‌های مسئولین ایران نشان‌دهنده این بوده که شاید ایران اقداماتی کند که تنگه هرمز را ببندد که تمام صادرات از خلیج فارس متوقف شود، آیا این اقدامی است که واقعاً فکرش را بکنید؟”، گفت: اگر آمریکا بخواهد از زور استفاده کند برای تحریم نفت ایران، حتماً پاسخ مناسب خواهد دید، ما قدرت آن را داریم که آبراه‌های خودمان را امن و آزاد نگه داریم. در طول قرن‌ها این ایران بوده که نقش بسیار تأثیرگذار در حفظ امنیت آبراه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان داشته است و این نقش خودش را ادامه خواهد داد.

روحانی در جواب این سؤال که ” آیا این اظهارات هشداری است خطاب به دولت ترامپ. آیا این را به عنوان یک هشدار باید به حساب بیاورند؟”، تصریح کرد: این هشدار نیست بلکه یک واقعیت است که اگر آبراه خلیج فارس امن و آزاد باید باشد، باید برای همه باشد.

لستر هولت” مجری شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا  پرسید: ارزیابی شما از گزارش سالیانه دولت آمریکا درباره تروریسم و اینکه ایران در این گزارش به خاطر حمایت از حزب الله و حماس، یکی از بزرگترین حامیان ترویسم در دنیا معرفی شده ، چیست؟

رئیس‌جمهور گفت:  فکر می‌کنم حادثه شنبه در اهواز پاسخ آمریکا را می‌دهد که آمریکا به زبان می‌گوید من با تروریسم مخالفم اما در عمل اینچنین نیست. دولت‌هایی که در منطقه ما از تروریسم حمایت می‌کنند چه تروریست هایی که ضد ملت ایران هستند، چه تروریست هایی که ضد ملت عراق و سوریه و یمن و دیگر کشورها می باشند، رابطه بسیار تنگاتنگ و نزدیکی با آمریکا دارند. از شما می‌پرسم بمب‌هایی که الان علیه مردم یمن استفاده می‌شود، از کجا می‌آید؟ هواپیماهایی که مردم یمن را بمباران می‌کنند از چه کشوری است؟ سلاح‌هایی که در دست داعش در عراق و در سوریه بود بسیاری ساخت آمریکا بود.

روحانی تصریح کرد: دولت آمریکا به زبان می‌گوید با تروریسم مبارزه می‌کند، اما در عمل متأسفانه می‌بینیم از تروریست‌ها حمایت می‌کند و باید این نفاق و دورویی را دولت آمریکا کنار بگذارد. ما اگر تروریسم را یک خطر برای ثبات و برای صلح جهانی می‌دانیم که این چنین است، پس همه با هم باید به درستی با تروریست‌ها مبارزه کنیم، آمریکا آنهایی که با داعش می‌جنگند را تروریست می‌نامد چه در عراق و چه در سوریه، اگر داعش یک گروه تروریستی است، پس کسی که با داعش می‌جنگد قاعدتاً تروریست نیست، این حرف قابل قبول نیست که هم داعش تروریست باشد و هم گروهی که با داعش در عراق می‌جنگد و هم گروهی که در سوریه با داعش می‌جنگد. بنابراین آمریکا دچار تناقض در گفتار و رفتار است.

مطالب مرتبط

نرخ ویزیت مطب ها

نرخ ویزیت مطب ها

به گزارش پایگاه خبری رودررونیوز, نرخ ویزیت...

فاز اول طرح جامع پدافند غیرعامل خوزستان به پایان رسید

فاز اول طرح جامع پدافند غیرعامل خوزستان به پایان رسید

به گزارش پایگاه خبری رودررونیوز،غلامرضا شریعتی در...

خلاصه ایی از زندگی علی گلمرادی

خلاصه ایی از زندگی علی گلمرادی

q دکتر علی گلمرادی را بهتر بشناسیم علی گلمرادی در ۱۹...

پیش بینی باران در ۸ استان/ هشدار وقوع سیلاب در غرب کشور

پیش بینی باران در ۸ استان/ هشدار وقوع سیلاب در غرب کشور

    سازمان هواشناسی از بارش باران در ۸ استان...

روند ذخیره سازی برای تامین گاز زمستان بررسی شد

روند ذخیره سازی برای تامین گاز زمستان بررسی شد

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: ۸۰ درصد از...

تلنبارطرح های اشتغال بدون اختصاص بودجه

تلنبارطرح های اشتغال بدون اختصاص بودجه

به گزارش پایگاه خبری رودررونیوز، تیرماه ۹۶ با ابلاغ...

شورای امنیت حمله تروریستی در اهواز رامحکوم کرد

شورای امنیت حمله تروریستی در اهواز رامحکوم کرد

به گزارش پایگاه خبری رودر رونیوز، شورای امنیت سازمان...