معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: با اقدام های صورت گرفته در احداث تصفیه خانه ها در صنایع و پتروشیمی های کشور، میزان آلاینده های جوی تولیدی کشور پنج درصد کاهش یافته است. به گزارش پایگاه خبری رو در رو نیوز، علی سلاجقه روز پنجشنبه در حاشیه سفر یک روزه […]

 • معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: با اقدام های صورت گرفته در احداث تصفیه خانه ها در صنایع و پتروشیمی های کشور، میزان آلاینده های جوی تولیدی کشور پنج درصد کاهش یافته است.

  به گزارش پایگاه خبری رو در رو نیوز، علی سلاجقه روز پنجشنبه در حاشیه سفر یک روزه خود به خوزستان تاکید کرد: این میزان کاهش آلایندگی جوی تولیدی کشور یک درصد بیش از تعهد ایران درتوافقنامه آب و هوایی پاریس است و این مهم در زمانی محقق می شود که کشور در شرایط تحریم قرار دارد.

  وی ادامه داد: کنوانسیون های بین المللی، کشورهای جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه را برای به حداقل رساندن تولید آلاینده های جوی زیر فشار قرار می دهد که می توان با همگامی صنایع و پالایشگاه ها با الزام های زیست محیطی هم تولید آلاینده ها را به حداقل رساند و هم از منابع فسیلی استفاده بهینه کرد.

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: دنیا با استفاده از داده های خود، به نوعی ما را به تولید بالای آلاینده های جوی محکوم می کند و این در حالی است که اقدام های مهم زیست محیطی در کشور در حال ثمر دهی است.

  وی افزود: در این سفر از تعدادی از بزرگترین و بهترین طرح های کاهش آلایندگی جوی و زیست محیطی کشور در شرکت های پتروشیمی بازدید و آخرین روند اجرای انها از نزدیک ارزیابی می شود.

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه خوزستان استان آب و نفت است که هر دو این شاخص ها، برای ایران و جهان حیاتی هستند گفت: گسترش صنایع و پالایشگاه ها باعث شده تا این استان با وجود ظرفیت های متعدد یا چالش های زیست محیطی در حوزه آب و نفت مواجه باشد.

  وی ادامه داد: آلایندگی ناشی از وجود صنایع متعدد و از طرفی خشکسالی ها و ریزگردها مشکلاتی برای خوزستان ایجاد کرده است.

  سلاجقه، خشکیدگی تالاب ها را از دیگر چالش های زیست محیطی خوزستان دانست و افزود: تالاب ها به عنوان محل های سیل گیر و از طرفی محلی برای معیشت اهالی حاشیه ای این تالاب ها با دارا بودن ظرفیت های گردشگری، نیازمند توجه جدی است.

  بازدید از کانون های فوق بحرانی گرد و غبار در جنوب شرق اهواز، بازدید از صنایع پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر، افتتاح مرکز آموزش و پایش زیست محیطی  شهرستان بندر ماهشهر و همچنین افتتاح و راه اندازی خط انتقال و تزریق گازهای اسیدی به چاههای نفتی مجموعه پالایشگاه بیدبلند از جمله برنامه های اعلام شده سفر یک روزه رییس سازمان محیط زیست به خوزستان است.

  سفر رییس سازمان محیط زیست کشور به خوزستان که پیش از این قرار بود به صورت دو روزه برگزار شود بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان حفاظت از محیط زیست خوزستان به  دلیل جلسه سلاجقه با رییس جمهوری در روز جمعه این سفر به یک روز تقلیل یافت.